- Hem
- Den där Tommy
- Tommy Widekärrs blogg
- Tommy skriver bok
- Boken Michelletimman
- Socialt med Tommy
- Texter och sånt
- Allt om att blogga
I Tommys fotspår




Idag börjar min NM-blogg där jag varje dag kommer skriva om förberedelser, tankar och känslor inför NM i judo denna helg.
Första inlägget bygger på ett gästblogginlägg som Rose-Marie Tell skrev i min blogg, torsdagen den 22 mars 2012. Det beskriver på ett bra sätt vad det innebär att vara ideell tränare och coach äevn idag.
Rose-Marie kommer vara en av deltagarna från Färgelanda i årets nordiska mästerskap.
(Av Rose-marie Tell)
Jag har aldrig riktigt förstått vitsen med att träna Judo utan att tävla, jag har ju alltid tränat för att lyckas på tävlingar. Jag har alltid haft ett mål med min träning.
Det var det som motiverade mig till att gå dit och det var tävlingarna som gjorde att jag höll på så länge. Men så fick jag frågan om jag ville vara hjälptränare för barngruppen och det svarade jag självklart ja till. Detta var nog när jag var runt 12-13 år och efter ytterligare några år hade jag hand om en grupp själv. Jag tyckte det var riktigt kul och plötsligt började jag förstå Tommys glädje med att träna barn och ungdomar, glädjen att följa med på tävlingar och känslan man fick när det gick bra för dem. Jag fick också en annan syn på detta med att vinna och förlora.
Jag trodde att jag gjorde andra besvikna om jag gjorde dåligt ifrån mig på tävlingar. Jag trodde att andra tyckte jag var dålig om jag inte vann. Speciellt trodde jag att Tommy blev besviken. När jag tex kom in på Judogymnasiet var alla så stolta över mig så när jag efter ett tag kände att jag inte trivdes där så vågade jag inte säga detta, jag var rädd att alla skulle bli besvikna. Att säga detta till mamma och pappa var ju en sak men att säga det till Tommy kändes fruktansvärt. Jag blev därför väldigt förvånad när han med öppna armar mottog mig på träningarna i Färgelanda Judoklubb igen. Ingen besvikelse här inte.
Efter detta tävlade jag inte lika mycket utan tränade och hade hand om barngruppen och tyckte detta var riktigt roligt. Att barnen inte alltid kom på prispallen var inte det som räknades förstod jag nu. Det som var roligt var att se hur de på tävlingar peppade och stöttade varandra, hur de tillhörde ett lag och jag kände mig stolt över att "mina elever" var så fina lag kamrater. Jag kände mig också stolt över att de såg upp till mig, jag var en förebild för dem och jag insåg då att för dem är jag vad Tommy var för mig. Det var en riktigt smickrande känsla och jag fick minst lika bra självförtroende i detta som när jag lyckades på tävlingar. Att få stå på avslutningar och dela ut pris till årets Judoka och få tacka för terminen var jättestort. Att föräldrarna kom fram och sa att man var en duktig tränare och hade så bra hand om deras barn gjorde mig så stolt.
Men det krävdes en hel del tid och när jag flyttade ifrån Färgelanda, fick jobb och familj så hann jag inte med detta längre så jag slutade. Det var först då jag förstod hur mycket tid Tommy lagt ner under alla år och ändå hade han inte gett upp. Än idag lägger han ner massa tid på judon och han har familj och jobb precis som jag hade när jag slutade. Jag åkte ändå inte så långt bort med de barn och ungdomar jag tränade som Tommy hade gjort med mig och det var heller inte lika ofta. Jag kan aldrig mäta min insats som tränare mot Tommys men det gjorde nytta av att få gå i hans fotspår ett tag, Jag fick en helt annan förståelse över vad som drivit honom under alla dessa år. Jag fick även en inblick i hur otroligt mycket tid man lägger ner som tränare och jag kan därför säga att Tommy med all rätt blev utsedd till årets tränare 2011 fast jag skulle viljat ändrat titeln till "tidernas tränare" eller något liknande. För 2011 är bara en liten del av alla år han funnits där. För mig har han funnits där i 28 år och jag känner mig alltid lika uppskattad och välkommen när jag kommer till Judon oavsett om jag vinner, förlorar, har gjort uppehåll och som nu när jag kommer någon gång i veckan. Det spelar ingen roll för jag vet att jag alltid är lika välkommen tillbaka. Även om Tommy inte är min tränare idag så kommer han för mig alltid vara det, min tränare Tommy!
Blogginlägget "i Tommys fotspår" skrev första gången torsdagen den 22e mars 2012.Du kan läsa det i sin helhet här http://tommywidekarr.blogspot.se/2012/03/i-tommys-fotspar-av-varbloggare-rose.html
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
Bloggarkiv
-
▼
2022 (270)
- ▼ augusti (23)
-
►
juli (61)
- HOW THE WEST WAS WON DEL 10 (Resan)
- How the west was won del 9 (Day dream)
- Att bara komma iväg
- Att bryta ett läger
-
►
juni (53)
- Midsommar i bilder -22
- Fredagsmusik med Tommy (Solen färgar juninatten)
- Huvudakten
- Kom hjärtats fröjd
- ► maj (22)
- ► april (30)
- ► mars (22)
- ► februari (23)
- ► januari (36)
-
►
2021 (419)
- ► december (37)
- ► november (32)
- ► oktober (33)
- ► september (26)
- ► augusti (29)
- ► juli (34)
- ► juni (31)
- ► maj (33)
- ► april (38)
- ► mars (48)
- ► februari (40)
-
►
januari (38)
- Ute igen(en dag)
- Eftermiddagskaffet (En dag)
- Lunchtid (En dag)
- Promenaden(En dag)
- Morgon(En dag)
- Just den stunden då ingenting kunde vara omöjligt.
- Mina minnen
- Two out of three aint bad
-
►
2020 (425)
- ► december (45)
- ► november (33)
- ► oktober (37)
- ► september (34)
- ► augusti (35)
- ► juli (39)
- ► juni (33)
- ► maj (40)
- ► april (53)
- ► mars (35)
- ► februari (18)
- ► januari (23)
-
►
2019 (473)
- ► december (26)
- ► november (34)
- ► oktober (37)
- ► september (24)
- ► augusti (32)
-
►
juli (81)
- Like colored pebbles on a wave-washed shore (Michelletimman)
- Upptäckter är resultatet av planmässigt famlande.(Michelletimman)
- Pil
- Under tidspress (Michelletimman)
- Inte alltid så glamoröst (Michelletimman)
- En dag i juli (för flera år sedan)
- Santana (Madeirabloggen)
- Just då är man fri
- Espetada eller Espada (Madeirabloggen)
- Rom (Madeirabloggen)
- Porto da Cruz (Madeirabloggen)
- God morgon Funchal (Madeirabloggen)
- Slutet gott allting gott (Madeirabloggen)
- Beer house (Madeira bloggen)
- Morgonens skönaste stund (Madeirabloggen)
- Afternoon tea (Madeirabloggen)
- Allt är inte bara så vackert som det verkar (Madeirabloggen)
- Bilder från en fantastisk levadavandring (Madeirabloggen)
- Sällskap (Madeirabloggen)
- Parque de Santa Catarina (Madeirabloggen)
- Min film om när jag befann mig i Nunnornas dal (Madeirabloggen)
- Är jag en vandrare? (Madeirabloggen)
- Curral das Freiras (Madeirabloggen)
- Bilder från Pico dos Barcelos (Madeirabloggen)
- Efter piren (Madeirabloggen)
- Till havs (Madeirabloggen)
- Ute på piren(Madeirabloggen)
- Svalkande (Madeirabloggen)
- Bonum vinum laetificat cor hominis ((Madeirabloggen)
- Bara mat ((Madeirabloggen)
- Parilla de peixe ((Madeirabloggen)
- S. Pedro is ((Madeirabloggen)
- Bad ((Madeirabloggen)
- Allting är vackert((Madeirabloggen)
- Berg (Madeirabloggen)
- Drink of the day ((Madeirabloggen)
- Inspektion ((Madeirabloggen)
- Slädtur från Monte till Funchal ((Madeirabloggen)
- Med släde ner till Funchal ((Madeirabloggen)
- Vyer ((Madeirabloggen)
- En ny dag ((Madeirabloggen)
- Mercado dos Laradores ((Madeirabloggen)
- Farväl
- ► juni (51)
- ► maj (65)
- ► april (58)
- ► mars (22)
- ► februari (20)
- ► januari (23)
-
►
2018 (400)
- ► december (35)
- ► november (40)
- ► oktober (36)
- ► september (23)
- ► augusti (24)
- ► juli (44)
- ► juni (45)
- ► maj (50)
- ► april (40)
- ► mars (29)
- ► februari (17)
- ► januari (17)
-
►
2017 (308)
- ► december (18)
- ► november (30)
- ► oktober (32)
- ► september (29)
- ► augusti (46)
- ► juli (38)
- ► juni (40)
- ► maj (31)
- ► april (15)
- ► mars (3)
- ► februari (14)
- ► januari (12)
-
►
2016 (241)
- ► december (22)
- ► november (24)
- ► oktober (18)
- ► september (15)
- ► augusti (30)
- ► juli (39)
- ► juni (30)
- ► maj (23)
- ► april (12)
- ► mars (13)
- ► februari (8)
- ► januari (7)
- ► 2015 (101)
- ► 2014 (82)
Länkar
Etikettmoln
canada marseille salt lake city zac brown band brotorpsskolan greenwich village telia amerikanska presidentvalet 2016 duke ellington jills veranda nationaltal säters gamla mentalsjukhus allen & heath dreams is namnlagen2017 sverigeiminaityr akvedukt det sjunde inseglet mårbacka varvsspelet de flon prins eugen danny okeefe lightnin hopkins pico dos barcelos uddevalla varvet dalsland hockey mitt liv skolavslutning curral das freiras henrik åberg nyordslistan 2017 helen sjöholm matthew tomas andersson wiij eric w karin boye santa cruz ödlor greenwood hill rumours amy windehouse ellen key neil young tal bredband gitarrer lukes lobsters vår bobdylan gemenskap lotorp ric osacek blues föreningsarbete livet putin bloggen om det amerikanska presidentvalet ike och kay morgontidning ulf lundell dan hylander mobilblogga dag hammarsköljd kung sverker tyma fiske kid rock tommy nilsson chesapeakeshores hcandersen tom petty avslutningsmiddag end of the road tour kacey musegraves älskauddevalla elvis margareta-dagen xl dwight eisenhower jimmy lefave rocketman drivesouth lucinda williams risinge världens barn dire straits international food festival måsar steve miller band 70-talet inspiration puerto de la cruz david kopfler lill-babs pink uddevallakalaset dalslands kanal hovs hallar peter lemarc barn himmelsdalen oh mercy cocoabeach heliga birgitta nils liedholm tommy körberg charlie mccoy kartellen niagara brewing ödmjukhet judofestivalen 4th of july blogg tågluff att skriva en bok new york city john mellencamp sommarträning pico do ariero fort myers beach nyc marstrand atlanta rythm section roy orbinson washington square jackson browne livemusik sloppy joes harlem johnhiatt torontomapleleafs nhl roadtrip färgelanda mat boksläpp midsommar tiveden michelltimman musik florida niagara falls sommaren2019 fredagsmusik med tommy funchal madeirabloggen usa madeira new york bloggen michelletimman new york färgelanda judoklubb judo blogga semester sjömila resa bob dylan how the west was born niagarafallen amerikanska presidenter livsnjutning key west blonde on blonde newyorkcity beerdrinkingboys advent nationaldag central park madiera att skriva en uppföljare trump leonard cohen färgelanda kyrka alvastra kloster amerikanska presidentvalet 2020 greenwood cemetery sam patch sebastian stakset minori uddevalla sommar väder yellowstone elvis costello esta how the west was won - bloggen insjö interail elvis presley seagullguitars mary kay ericclapton bad selfie mercado dos laradores facebook sheryl crow kryptkyrka cykla u2 mixerbord frank zappa billie holiday sola morgonstund höst usas president musikbloggen deadwood vatten research lobster roller garibaldi akvedukten i håverud sverkergården nashville gimbal så mycket bättre neapel googleanalytics brooklyn thanksgiving johnny b bruce springsteen thomasrhett gräsklippning canada day öl kay summersby erik axel karlfeldt bagarmossen selma lagerlöf hemsida24 crosby, stills, nash och young omberg hiphop smögen levada billy joel porto da cruz lisa nilsson dawes valdemarsvik mångalen instagram denver stevie nicks måsproblem internationalstreetmarket dixie chicks albert engström säter jason isbell drömmar western stars rom grechen peters brooklyn bridge the cars mars bröllopsdag timesquare martin luther king gustaf fröding baconsmörgås sebbe staxx kenny rogers claesmånsson kiss fleetwood mac barbecue parque de santa catarina lasse berghagen fortmyersbeach big bill broonzy sociala medier momondo friluftsdag sommar17 little richard bloggtips sos barnbyar föreningsliv blåst vänskap rickard rättrådig lou reed georgeharrison bohuslänningen warren zevon robert burns macon glen cambell brexit wicked willy ronnie hammnond ellen keys strand anders zorn the dudley do-right show new york marathon gretchen peters
Yvonne » Genom 9 stater och massor av mil: ”Jag gissar på 480 mil. Vad får jag för pris? ”
anita » Jag bestämde mig för att bli en bloggare: ”Hur önskar jag att de flesta människor i världen ska hjälpa sig själva genom att..”
Björn » Så gör du bäst för att kunna koncentrera dig på att göra bra blogginlägg: ”Bra skrivet inlägg! Tack för tipset”
Björn Aldenfalk » Mina absoluta bästa bloggtips: ”Hejsan Tommy! Mycket bra tips kör du med Wordpress eller vad använder du för pl..”
Miss Jennifer » Tillfreds: ”Underbar känsla när man får gå och lägga sig med ett leende på läpparna :)”