Den märkliga känslan när någon säger ”vi hörs”
- för 2 minuter sedan
- 2 min läsning

Det är kanske ett av våra vanligaste avsked. Två små ord som kan betyda nästa vecka – eller aldrig mer.
”Vi hörs.”
Vi säger det när vi skiljs åt. I dörröppningar, på parkeringsplatser och i slutet av telefonsamtal. Ibland säger vi det samtidigt som vi redan är på väg åt varsitt håll.
Det låter som ett löfte.
Ändå är det sällan någon som bestämmer när.
Ibland hörs man redan nästa dag. Ett meddelande, en bild eller en fråga som fortsätter där det senaste samtalet slutade. Då var orden precis så enkla som de lät, men ibland går det en vecka.
Sedan en månad och plötsligt har flera år passerat. Inte för att något hände. Inte för att man blev ovänner eller medvetet valde bort varandra. Livet kom bara emellan. Dagarna fylldes av arbete, familj, måsten och sådant som för stunden verkade mer brådskande.
Det märkliga är att vissa människor ändå finns kvar inom oss. De kan vara frånvarande ur vardagen men närvarande i minnet. En låt kan påminna om dem. En plats. Ett uttryck som de brukade använda. Då tänker man att man borde höra av sig.
Sedan gör man det kanske inte.
Vi lever i en tid då det aldrig har varit enklare att hålla kontakten. Vi bär nästan alla vi någonsin känt i våra telefoner. Ändå kan avståndet mellan två människor växa sig förvånansvärt stort.
Kanske är det inte möjligheten som saknas.
Kanske är det modet att börja efter tystnaden.
För ju längre tiden går, desto märkligare kan det kännas att höra av sig. Vad skriver man efter tre år? Ska man förklara varför man varit tyst? Be om ursäkt? Låtsas som om ingen tid har gått?
Kanske räcker det egentligen med:
”Jag tänkte på dig idag.”
Det finns också möten som man först långt senare förstår var de sista. Ett snabbt samtal på en gata. En kopp kaffe. En kram i en hall. Någon säger ”vi hörs”, och ingen av oss anar att livet redan håller på att föra oss åt olika håll.
Det är en sorglig tanke, men också en påminnelse.
Vi kan aldrig veta vilka avsked som bara är pauser och vilka som blir slutpunkter. Därför borde vi kanske stanna kvar någon sekund längre. Se människan framför oss. Säga det vi faktiskt vill säga, i stället för att förlita oss på att det alltid kommer ett nytt tillfälle.
”Vi hörs” är en vacker mening när den betyder att kontakten fortsätter.
Men den blir ännu vackrare när någon verkligen ser till att den gör det.
Så om det finns en människa du har tänkt på länge – någon som du en gång sa ”vi hörs” till – kanske det är idag du ska låta de där orden bli sanna.