top of page

Framme i Las Vegas

  • Skribentens bild: Tommy Widekärr
    Tommy Widekärr
  • 20 juni
  • 2 min läsning


ree

Vi är framme. Las Vegas.

Staden som inte liknar någon annan – och vårt tillfälliga hem är det klassiska Flamingo, mitt på The Strip. Rummet blickar ut över neonlandskapet som aldrig riktigt slocknar. Luften är mycket varm även på kvällen, som om öknen själv fortfarande håller andan efter en het dag. Vi har hunnit landa, checka in, ta en första runda på gatorna – och som alltid: Las Vegas är en explosion. Av ljud, ljus, människor, intryck.


I dessa nattliga timmar av jetleg förkovrar jag mig i stadens hustoria och det är en historia som är värd att berätta.

Las Vegas grundades 1905, mitt i Mojaveöknen, som en järnvägsstation på sträckan mellan Salt Lake City och Los Angeles. Namnet betyder “de bördiga ängarna” på spanska – ett eko från tiden då området faktiskt hade naturliga källor som lockade till sig resenärer. Men det stora lyftet kom flera decennier senare, när Nevada legaliserade spel 1931.


Och sen – Bugsy Siegel. Gangstern som 1946 öppnade just Flamingo Hotel, med en vision om att skapa ett lyxigt nöjesparadis i öknen. Det blev starten på The Strip och en era av kasinon, shower och glittrande drömmar.


Jag kan konstatera att vårt hotell Flamingo fortfarande andas av sin historia – en blandning av gammal gangsterromantik och samtida Las Vegas-glamour.


Det här är en stad som byggts på drömmar. Ibland på naiva illusioner, ibland på storslagna visioner som faktiskt blev verklighet.


Vi har bara börjat.

Men redan nu vet jag att det här blir ännu ett kapitel i berättelsen om vägen västerut. En startpunkt. En plats där det osannolika känns möjligt – precis som det ska göra när man ger sig ut på äventyr.


Mer kommer snart.

/ Wild Hearts Westbound 🚗🌵🎰


HÖR AV DIG

“Berättelser som fastnar. Ord som lever vidare.”

0705 526 126

  • White Facebook Icon

Hitta mig på Facebook

bottom of page