top of page

Vägen tillbaka till Yellowstone

  • Skribentens bild: Tommy Widekärr
    Tommy Widekärr
  • 25 juni
  • 1 min läsning
ree

Den här resan har handlat om mycket – vårt bröllop, Las Vegas, alla möten, skratt och mil på vägen. Men det som hela tiden funnits som ett efterlängtat mål är Yellowstone. Det är dit vi är på väg.

Vi besökte parken första gången 2022 och föll pladask. Det var något med landskapet, känslan, stillheten – en plats som liksom fastnade i kroppen. Sedan dess har vi längtat tillbaka. Och nu är vi äntligen på väg och har varit det i ett par dagar.


Rapporterna säger att det snöat i Yellowstone, flera dagar med minusgrader, frost och vintrig tystnad. Men i morgon ska solen titta fram. Vi hoppas få se parken bada i ljus – det där magiska mötet mellan vinter och vår.

Just nu befinner vi oss i Pinedale, Wyoming – och stortrivs.

Det är något särskilt med den här lilla orten. Omgiven av vidder, fjäll och en stillhet som känns genuin. Vi har utforskat omgivningarna, känt på tempot, pratat med folk. Här bor människor som verkligen verkar uppskatta platsen. Det är inte svårt att förstå varför.

Och även om Yellowstone drar i oss, så är det fint att få stanna upp här en stund. Pinedale är en sådan plats som påminner om att resan inte bara handlar om målet – utan om alla de där ögonblicken däremellan.

Vi längtar vidare. Men vi njuter just nu.

ree
ree
ree
ree
ree
ree
ree
ree

HÖR AV DIG

“Berättelser som fastnar. Ord som lever vidare.”

0705 526 126

  • White Facebook Icon

Hitta mig på Facebook

bottom of page