top of page

Där orden aldrig riktigt lämnar rummet

  • 23 apr.
  • 2 min läsning

På bilden ser ni Jaxon Frost, huvudkaraktären i min bok "Sista vykortet från Manhattan sitta vid baren på White Horse Tavern i West Village och jag tänker att vissa adresser aldrig riktigt blir historia. De bara byter händer. Byter röster. Men själva pulsen – den stannar kvar.

Det här är inte vilken bar som helst. Här satt Dylan Thomas sina sista kvällar. Legenden säger att han drack sina berömda “18 whiskies” här innan han kollapsade. Han fördes till sjukhus – och dog några dagar senare. Så även om han inte dog här inne, så började slutet här.

Här gled också Jack Kerouac in. Inte bara som författare, utan som en rastlös själ som ibland gick över gränsen. Till slut blev han portad, och det finns berättelser om hur han fick avlägsnas när kvällarna blev för stökiga.


Och i början av 60-talet rörde sig även en ung Bob Dylan genom samma rum. White Horse Tavern var en del av den scen där musik och litteratur möttes, där gränserna mellan konstformer suddades ut.

Här fanns också namn som Norman Mailer, James Baldwin och Anaïs Nin – människor som inte bara levde sina liv, utan skrev fram dem.

Det märks fortfarande.

Det är något i luften. Något i ljuset. Något i hur ljudet studsar mellan väggarna. Som att varje samtal som någonsin förts här har lämnat en rest. En ton. Ett eko.

Och det är precis därför platsen blev viktig i min nya bok Sista vykortet från Manhattan.

För Jaxon Frost är inte en man som söker lugn. Han söker sammanhang. Eller kanske snarare – en plats där han kan fortsätta vara den han redan är. Och White Horse Tavern blir en sådan plats. En punkt i staden där han kan sätta sig ner, beställa något starkt och låta tankarna dra iväg utan att någon riktigt bryr sig.


Det finns en frihet i det.

New York har alltid haft den där förmågan. Att låta dig försvinna, men samtidigt bli mer av dig själv och vissa platser förstärker det. White Horse Tavern är en av dem.

Det är lätt att romantisera sådana här miljöer. Att tänka att det var bättre förr. Att de riktiga författarna satt här då, och att allt idag bara är en kuliss.

Men jag tror inte det.

Jag tror att platser som den här fortsätter att fungera som de alltid gjort. De samlar människor som bär på något. Något de vill skriva, säga, förstå – eller fly ifrån.

Skillnaden är bara vilka namn som sitter vid borden.

När jag skrev Sista vykortet från Manhattan var det just den känslan jag ville fånga. Inte historien i sig, utan kontinuiteten. Att Jaxon sitter där – i samma rum som så många före honom – och tror att hans historia är unik. Samtidigt som den, på sitt sätt, redan har berättats tusen gånger.

Och kanske är det just där det blir intressant.

För mellan glasen, mellan orden, mellan då och nu – uppstår något som inte riktigt går att skriva färdigt.

Och det är nog därför jag alltid vill återvända hit, till White Horse tavern.

HÖR AV DIG

“Berättelser som fastnar. Ord som lever vidare.”

0705 526 126

  • White Facebook Icon

Hitta mig på Facebook

bottom of page